Polskie rolnictwo stawia na soję
W ostatnich latach polscy rolnicy coraz chętniej sięgają po uprawę soi. Dostrzegają w tej roślinie wiele korzyści zarówno ekonomicznych, jak i agronomicznych. Sezon 2024 okazał się przełomowy pod względem powierzchni zasiewów i uzyskanych plonów tej rośliny strączkowej.
W obliczu zmieniających się warunków klimatycznych i rosnącego zapotrzebowania na rośliny białkowe, polscy rolnicy coraz częściej kierują swoją uwagę na soję. Ta uniwersalna roślina strączkowa, dotychczas kojarzona głównie z krajami o cieplejszym klimacie, zyskuje na znaczeniu także w naszym kraju. Intensywny rozwój tej uprawy, w ostatnich latach otwiera nowe perspektywy dla polskiego rolnictwa, co znajduje potwierdzenie w najnowszych statystykach.
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w 2024 roku areał uprawy soi w Polsce osiągnął rekordowe 79 815 hektarów. Stanowi to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Specjaliści z Fundacji Terra Nostra podkreślają, że na tak znaczący wzrost powierzchni upraw tej rośliny, wpłynęły niskie koszty produkcji i atrakcyjne ceny skupu nasion. Rolnicy, dostrzegając opłacalność uprawy soi, decydują się na zwiększenie jej udziału w strukturze zasiewów w swoich gospodarstwach rolnych.
Wysokie plony soi pomimo wyzwań pogodowych
Sezon wegetacyjny 2024 charakteryzował się wcześniejszym startem wegetacji soi, spowodowanym wyższymi niż zwykle temperaturami, mającymi miejsce wiosną. W kwietniu średnia temperatura w województwie opolskim wyniosła 11,1°C, czyli o 2°C więcej niż średnia temperatura z ostatniej dekady. Siew soi na południu kraju rozpoczęły się po 20 kwietnia i przebiegał w sprzyjających warunkach. Żniwa sojowe, w zależności od regionu oraz wczesności odmiany, rozpoczęły się w drugiej dekadzie września i w większości regionów zakończyły się do 21 października.
Niestety, rekordowe opady deszczu we wrześniu, a w następstwie powodzie, które dotknęły województwa dolnośląskie i opolskie, zalały niektóre plantacje soi. Te problemy uniemożliwiły zbiór plonów w wielu gospodarstwach. Mimo tych wyzwań, większość rolników uzyskała bardzo dobre wyniki plonowania, które na południu wynosiły średnio od 2,8 do 4,5 t/ha, a doświadczeni rolnicy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, z poszczególnych plantacji, zebrali nawet powyżej 5 t/ha. Tak wysokie plony pozwalają uzyskać wysoki zysk z hektara i zachęcają do uprawy tej rośliny w Polsce, zarówno na północy, jak i na południu kraju. Sprawdzając wysokość plonów soi w 2024, można przy okazji zajrzeć do wyników sportowych, korzystając z kodu promocyjnego Superbet.
Rok 2024 był przełomowy dla uprawy soi w Polsce, zarówno pod względem powierzchni zasiewów, jak i uzyskanych plonów. Pomimo wyzwań pogodowych, soja to roślina, która udowodniła, że potrafi dostosować się do zmiennych warunków klimatycznych i zapewnić wysokie plony.